SEO

SEO (Search Engine Optimization) Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO, arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

SEO, arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır. SEO, Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar. Web sitelerinin, arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek hedeflenen aramalarda yükseltilmesidir. İngilizcede ve Türkçede kısaca Search Engine Optimization olarak ifade edilmektedir.

“SEO nasıl yapılır?

Search Engine Optimization kullanım durumları nelerdir?
 • Doğru anahtar kelimeleri seçin!
  Anahtar kelimelerinizi bu işe başlamadan önce araştırın. Hangi anahtar kelimelerin İnternet kullanıcısı tarafından aranacağını bilin ve çalışmalarınıza o noktadan başlayın.
 • Orjinal bir içeriğe sahip olmak çok önemlidir!
  Kaliteli ve sitenizle alakalı konular seçmek veya içeriğe sahip olmak, SEO’nun en önemli alanlarından birisidir.
 • Yapacağınız iş ile ilgili domain adresi seçmelisiniz!
  Eğer mümkünse, web sitenizin yer aldığı alan adı içerisinde hedeflediğiniz anahtar kelimelerden bazılarının yer aldığından emin olun.
 • H etiketleri kullanın!
  Heading tags, Google’ın önem verdiği bir SEO konudur. Başlıklarınızı belirlediğiniz bu HTML etiketlerinde H1 (ana başlık) – H6 (en alt başlık) şeklinde bir sıralama yapılmaktadır.
 • Seo Url kullanın!
  URL yapısı SEO çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Normal şartlarda bir URL’nin ne kadar uzun olduğu arama motorları için problem teşkil etmez, ancak kullanıcı deneyimini düşünerek URL’lerinizi mümkün olduğunca kısa tutmanızı tavsiye ediyorum. Meta (Description) Açıklama alanına özgün metinler yazmanız sitenizin tanınmasında faydalı olacaktır.
 • Robot.txt kullanın!
  Sitenizin farklı kısımlarına erişim imkanı vermek ya da bu kısımlara arama motorlarının erişimini engellemek için robots.txt dosyasını kullanın.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir