Grafik Tasarım

Fontların Dili ve Anlamları

Font, yazı karakterlerinin belirli bir stili, büyüklüğü, kalınlığı ve şeklini tanımlayan bir terimdir.

Font, yazı karakterlerinin belirli bir stili, büyüklüğü, kalınlığı ve şeklini tanımlayan bir terimdir. Bir yazı karakteri veya harf tipinin belirli bir tasarımı veya görünümü ifade eder. Fontlar, metinlerin yazı tipini ve stilini belirler ve metinlerin okunabilirliği, görünümü ve duygusal etkisini etkiler. Her bir font, harf ve sembollerin tasarımını içerir ve özellikle web siteleri, belgeler, reklamlar, grafik tasarımlar ve diğer yazılı materyallerde kullanılır.

Örnek olarak, Times New Roman, Arial, Helvetica, Calibri, ve Verdana gibi fontlar, yaygın olarak kullanılan yazı karakterlerindendir.

Font Hakkında Önemli Bilgilendirme

En çok karıştırılan terimler arasında font ve typface (yazıyüzü) gelmektedir. Font .ttf ve .otf gibi uzantıları olan bilgisayara yüklenebilen dijital bir dosyadır. Typeface (yazıyüzü) ise o fontun biçimine denmektedir. Peki ya Serif ve Sans Serif ne demektir? “Serif” tırnak demektir. “Sans” ise Fransızca’da olumsuzluk (without) anlamı verir: “sans serif” ise tınak-sız “Arial” fontu gibi düz fontlara verilen isimdir. Buna karşın “Times New Roman” tırnaklı (serif’li) bir fonttur.

Yazı karakterleri neden önemlidir?
Yazı karakterleri markaların hafızada tutulması ve algılanmasında doğrudan etki etmektedir. Bu sebepten dolayı seçilen yazı karakteri markaya ve ürüne uygun seçilmeli, firmaya olan etkisi ölçülmelidir. Örn: Firma güvenilir olduğunu anlatmak istiyorsa Times New Roman kullanabilir ya da saygın olduğunun anlaşılmasını istiyorsa Georgia fontunu tercih edebilir. Dolayısıyla fontların psikolojik anlamda etkisi bulunmaktadır.
Bunlardan bazıları;

  • Bodoni: Etkileyici,
  • Garamond: Azimli,
  • Helvetica: Evrensel,
  • Verdana: Temiz,
  • Arial: Modern
    ve daha birçok fontun neleri ifade ettiği açıkcası dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir